Princip je velmi jednoduchý srazit mléko, vytlačit z něho syrovátku a pak už jen rozhodnout zda to bude čerstvý, měkký, zrající, polotvrdý nebo tvrdý, kyselý, smetanový, tavený, plísňový jakož i pařený či docela jiný sýr. Hlavně aby byl dobrý, výborný, skvělý, voňavý a chutný neboť takový má sýr být.
Svět sýrů je opravdu velmi bohatý a každý region, každá země má své specifické typy a druhy sýrů. Ty naše nejtypičtější a nejvíce tuzemské, čili zdejší, jsou tvarůžky z Loštic od Olomouce, tedy olomoucké tvarůžky, zvané lidově sirečky. Všechny další druhy u nás vyráběných sýrů jsou odvozeny od různých druhů jinde původních sýrů ať už je to Eidamská cihla, švýcarský Ementál nebo francouzský Camembert a mnohé jiné.
Když si ale našinec chce koupit opravdu dobrý sýr s patřičnými atributy, zpravidla sáhne po originálu z ciziny, než aby si koupi královský sýr, který pod hermelínem je jen měkký a jinak bez chuti a známky dozrávání. A podobně by bylo možné posuzovat nijakou chuť všelikých sýrů cihla a neroztavitelnost sýrů tavených a tak dále. Bohužel je to tak. Pořád ještě raději baštíme hmotu za dobrou cenu než dobrotu za trochu více.
Sýr patří v gastronomii mezi klenoty a v lidské kultuře je nekonečně proměnný koncentrát mléka zvaný sýr od pradávna uctívanou potravinou. Místo dalších oslavných slov a doporučení v duchu kupujte kvalitu, vůni a chuť jakož i radost uvedu jednu zajímavost.
Dobře uzrálý, tvrdý sýr obsahuje látky, které vytvářejí v našich ústech ideální prostředí a zamezují tak tvorbě zubního kazu. Možná že starodávní gastronomický zvyk pojíst na konci hostiny několik kousků sýra a ovoce má i tento skrytý důvod. Dnes si ale podle reklamy máme strčit do pusy rovnou dvě žvýkačky najednou a náš chrup je zachráněn.
Jak velkému utrpení by se předešlo a kolik by se ušetřilo peněz, kdyby vědci vynalezli látku, která by dokázala omezit výskyt rakoviny prsu, tlustého střeva, plic, prostaty a zároveň snižovat hladinu nežádoucího cholesterolu v krvi, působit proti volným radikálům, posilovat imunitu a zmírnit nepříznivý průběh menopauzy.
A co když existuje matkou přírodou vynalezená rostlina, jejíž fazolky, velké jako nehet u malíčku, všechny zmíněné lékařské zázraky dokážou. Máte zájem? Tak prosím, zde je talíř vařené sóji. Je sice na první pohled bledá, nijak zvlášť nevoní a ani nechutná ale jednoznačně je to onen, tolik kýžený zázrak.
Teď už jen záleží na tom, jaká kouzla zvolí kuchař aby proměnil ne příliš vábnou luštěninu na delikatesu. Pokud navíc doplní sojové boby brokolice nebo jiná brukvovitá zelenina, houba šii-take a vodní řasy či sinice zázrak pro naše zdraví se znásobí.
volně podle JEANNETTE EWIN – THE PLANTS WE NEED TO EAT